Naša materská škola sa v tomto školskom roku zapojila do programu Zelená škola a počas nasledujúcich dvoch rokov sa budeme usilovať o získanie Titulu a vlajky Zelená škola.

ZELENÁ ŠKOLA- základné informácie

PRIORITNÁ TÉMA :

ZELEŇ A OCHRANA PRÍRODY

Certifikačné obdobie : 2020 -2022

• Zelená škola je najväčší environmentálno-vzdelávací program určený pre materské, základné, stredné a špeciálne školy, ktoré chcú zmeniť seba a svoje okolie.

Sme presvedčení, že sa o problematike životného prostredia nestačí len učiť, ale že je zároveň nevyhnutné zmeniť naše konanie

Program Eco-Schools vznikol v roku 1944. V súčasnosti je do programu zapojených viac ako 35 tisíc škôl zo 47 krajín sveta. Na Slovensku existuje program Zelená škola od roku 2004.

Cieľ programu: podpora škôl, kde deti  pomocou učiteľov a rodičov riešia reálne potreby školy a okolia, čím pomáhajú k pozitívnej zmene.

K zmene, ktorú je vidieť a cítiť.

Škola sa so svojim koordinátorom Zelenej školy  a kolégiom Zelenej školy tvoreným zástupcami pedagogických pracovníkov ,nepedagogických  pracovníkov , rodičmi, zástupcom samosprávy  a zástupcom Štátnej ochrany prírody sa riadia Metodikou 7 krokov.

Tieto kroky realizuje škola postupne počas celého certifikačného obdobia ( obdobie min. 2 rokov, počas ktorých sa aktívne škola zaoberá vybranou témou).

7 krokov Zelenej školy:

1. KOLÉGIUM ZELENEJ ŠKOLY - Získajte priateľov

Kolégium Zelenej školy je akčná skupina programu na škole. Sú to motivovaní ľudia zo školy a jej okolia, ktorí majú chuť rozhodovať o tom, ako bude vyzerať ich škola, zažívať nové veci a získavať cenné skúsenosti.

Hlavnú rolu v kolégiu Zelenej školy v našej MŠ majú učitelia spolu s deťmi a celé kolégium .

2.ENVIRONMENTÁLNY AUDIT ŠKOLY - Zistite, ako je na tom vaša škola

Kolégium vypracuje audit na škole. Zistí sa aktuálny stav a vyhodnotí kolégium .

3. ENVIRONMENTÁLNY AKČNÝ PLÁN Zoraďte si vaše nápady

Koordinátor ZŠ spolu s kolégiom ZŠ vypracujú EAP, do ktorého zahrnú aktivity týkajúce sa vybranej témy na dané certifikačné  obdobie.

Aktivity by sa mali týkať detí celej školy, ale aj zamestnancov a rodičov .

Aktivity sa plnia priebežne počas min. 2 rokov

4. MONITORING A HODNOTENIE Zhodnoťte, ako vám to na škole ide

Počas certifikačného obdobia sa sledujú a posudzujú dosiahnuté výsledky , čo sa zmenilo, zlepšilo.

5. PRO-ENVIRONMENTÁLNA VÝUČBA - Zaujmite ostatných

Témy a aktivity by mali byť zaujímavé, aby formovali názory a viedli k udržateľnej zmene v danej  problematike.

6. INFORMOVANIE A ZAPOJENIE KOMUNITY - Zaktivizujte okolie

Je nevyhnutné, aby sa zapojila a na aktivitách participovala celá komunita školy .

7. EKO-KÓDEX Zakreslite vaše hodnoty

Na konci certifikačného obdobia alebo prípadne na jeho začiatku sa vypracuje EKOKÓDEX. Je to  akési zhrnutie podstatných cieľov v danej téme na výkres.

Zelená škola znamená aj:

Priateľské vzťahy .

Pozitívna zmena myslenia a správania.

Zmysluplne využitý čas.

Nadšenie a optimizmus.

Kreativita.

Zelená škola pomáha rozvíjať tieto zručnosti:

Schopnosť riešiť reálne potreby svojej školy a okolia.

Spolupracovať v tíme.

Kriticky myslieť a vyjadriť svoj názor.

Byť tvoriví, aktívni a zvedaví.

Prijať zodpovednosť za svoje činy a rozhodnutia.

KOLÉGIUM ZELENEJ ŠKOLY

PRI MŠ KYJEVSKÁ 2020/14 V ROŽŇAVE

KOORDINÁTOR : Mgr. EVA ŠKORŇOVÁ

ZÁSTUPCOVIA PEDAGOGICKÝCH ZAMESTNANCOV :

• BC. VLADIMIÍRA HEGEDŰŠOVÁ
  • Mgr. HENRIETA HLIVÁKOVÁ
  • Mgr. ADRIANA LESŇÁKOVÁ
  • MONIKA HULINOVÁ
  • Mgr. ERIKA KELEMENOVÁ

ZÁSTUPCOVIA NEPEDAGOGICKÝCH ZAMESTNANCOV :

• KORNELIYA PULENOVÁ
  • ANNAMÁRIA KOVÁCSOVÁ